
Az alvászavar kapcsán legtöbben elsősorban az álmatlanságra, azaz inszomniára gondolnak. Az alvászavarok kérdése azonban ennél jóval összetettebb. Az Alvászavarok Nemzetközi Osztályozása (International Classification of Sleep Disorders) szerint is több tünetről és a tünet hátterében meghúzódó betegségről van szó
Az alvászavar leggyakoribb formája az alvási apnoe, más néven éjszakai légzéskimaradás. Felismerhető a jellegzetes szaggatott horkolás hangról, amit egy légzés kimaradási szakasz követ, majd egy erős felhorkantás után ismét megindul a légzés. Ez a típusú alvászavar rendkívül veszélyes az egészségre. Akár szívinfarktust, stroke-ot is okozhat, ha kezeletlenül marad. Illetve ez húzódik meg az éjjeli magas-vérnyomás kialakulásában is. Az
A narkolepszia olyan ritkább alvászavar melynek során az ember hirtelen vagy váratlanul álomba zuhan. A jelenség kiszámíthatatlansága miatt fokozottan veszélyes. Az alap kiváltó ok kezelésével megszűntethető.
Alvászavar mely abban nyilvánul meg, hogy az elalvás és alvás szakaszában a lábban feszültség van és az alvó lába/ lábai csak ismételt rángatózó mozgást követően nyugszanak meg. A nyugtalan láb szindróma a nappali fáradtság egyik oka.
További alvászavar lehet az ún. alvajárás, az éjszakai felriadások, vagy az éjszakai bevizelés. A tünetek hátterében feltárandóak a neurológiai okok is.
Az alvászavarok diagnosztizálásának legfontosabb eszközei az alváslaboratóriumi vizsgálatok.
A poligráfiás vizsgálat nem használható az alvás idejének, mélységének, minőségének megítélésére, a vizsgálat során a szakorvos felméri az alvás közbeni légzőmozgásokat, a perifériás pulzust, a vér oxigénszaturációját.
A poliszomnográfiás vizsgálattal mérhető az alvás mélysége, szerkezete, az alvásciklusok száma, a teljes alvásidő, az elalváshoz szükséges idő, az éjszakai ébredések gyakorisága, valamint, hogy óránként hány esetben lép fel légzészavar.
EEG, EMG és EKG vizsgálatot is tartalmaz.
Az alvászavar kivizsgálását alvás-szakértő - somnológus – neurológus orvosunk Dr. Vida Zsuzsanna végzi. Szükséges az alvás mintájának vizsgálata, mely legtöbb esetben megoldható egy egyszerű és teljesen fájdalmatlan otthoni alvásvizsgáló eszközzel. Az eszköz méri a szívfrekvenciát, a légzést. Az alvászavart vizsgáló orvos az adatokból már nagyon sok következtetést le tud vonni. Az otthoni alvásvizsgálatról bővebben itt olvashat. Az adatokat összeveti a tünetekkel, a kórelőzménnyel, a szervezet aktuális állapotával, mely alapján megtervezi a kezelést.
Alvászavar kezelése az alvászavar okának kezelése. Az alvászavarok kezelésében szerepet kaphatnak:
A jóAlvás Központban biztosítjuk Önnek a leghatékonyabb kezelési módokat és eszközöket.
Amennyiben az alvászavar már tartósnak mondható (több mint egy hónapja fennáll), már a nappali teljesítményére, munkájára is befolyással van, gyakori hangulatváltozásai vannak, nappal is aluszékony, fáradt érdemes alvásszakértőnkhöz fordulnia segítségért.