
Az éjszakai felriadás, illetve annak sűrűsödése tekinthető a szervezet vészjelzésének is. Mindenképpen érdemes odafigyelni a jelekre és saját magunkra, alvásunk minőségére és szükség esetén szakemberhez fordulni, ha a tünetek nem múlnak.
Az éjszakai felriadás egy bizonyos szintig teljesen normális jelenség. Bekövetkezhet az alvás kezdetén, még mielőtt mély álomba merülnénk. Ilyenkor érezhetjük például, hogy zuhanunk, elesünk, amivel visszazökkenünk a valós, éber jelenbe.
Amikor nem csak időközönként fordul elő, hanem gyakorivá, akár mindennapossá válik az éjszakai felriadás, akkor javasolt mindenképpen szakemberhez fordulni.
Különböző okai lehetnek az éjszakai felriadásoknak, például
A már említett rángások oka a szervezet REM fázisban átélt élményeire történő válasz is lehet. Az alvás ezen szakaszában történik az álomlátás, melynek egyik jellemzője a tónustalanná váló izmok.
Felnőtt korban, aki gyakran felriad álmából, annak javasolt egy alváslaborban történő kivizsgálás, melynek menetéről szakorvossal kell egyeztetni. Ezek alapján lehetséges a háttérben álló okok felismerése illetve súlyos betegségek kizárása, mint például az epilepszia.
Amennyiben orvosi vizsgálatokkal kizárható a betegségek lehetősége és egyéb intézkedések (mint előre megtervezett ébredés, napirend, szabályok betartása, stb..) sem vezetnek célra, tanácsos pszichológussal konzultálni.
Specialitások: alvási apnoe kivizsgálás otthoni alvásvizsgálat COVID utáni alvászar, szorongás kivizsgálása horkolás kivizsgálás és kezelés egyéb neurológiai panaszok kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus
Jelentkezzen be online
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok