
Az éjszakai felriadás, illetve annak sűrűsödése tekinthető a szervezet vészjelzésének is. Mindenképpen érdemes odafigyelni a jelekre és saját magunkra, alvásunk minőségére és szükség esetén szakemberhez fordulni, ha a tünetek nem múlnak.
Az éjszakai felriadás egy bizonyos szintig teljesen normális jelenség. Bekövetkezhet az alvás kezdetén, még mielőtt mély álomba merülnénk. Ilyenkor érezhetjük például, hogy zuhanunk, elesünk, amivel visszazökkenünk a valós, éber jelenbe.
Amikor nem csak időközönként fordul elő, hanem gyakorivá, akár mindennapossá válik az éjszakai felriadás, akkor javasolt mindenképpen szakemberhez fordulni.
Különböző okai lehetnek az éjszakai felriadásoknak, például
A rángások oka a szervezet REM fázisban átélt élményeire történő válasz is lehet. Az alvás ezen szakaszában történik az álomlátás, melynek egyik jellemzője a tónustalanná váló izmok.
Felnőtt korban, aki gyakran felriad álmából, annak javasolt egy alváslaborban történő kivizsgálás, melynek menetéről szakorvossal kell egyeztetni. Ezek alapján lehetséges a háttérben álló okok felismerése illetve súlyos betegségek kizárása, mint például az epilepszia.
Amennyiben orvosi vizsgálatokkal kizárható a betegségek lehetősége és egyéb intézkedések (mint előre megtervezett ébredés, napirend, szabályok betartása, stb..) sem vezetnek célra, tanácsos pszichológussal konzultálni.
Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus
Jelentkezzen be online