Alváslabor
Az alvásvizsgálat vagy poliszomnogram olyan adatrögzítés, amely során nagyszámú mérés készül az alvászavarok azonosítására és diagnosztizálására. A laboratóriumi alvásvizsgálat a járható út az alvászavarok pontos diagnosztizálásához.
Az agy számos különböző része irányítja az alvást és különböző fázisait, ezért az alvás nem csak egy egyszerű folyamat. A különböző alvási fázisok, alvási szintek magukba foglalják a félálom, a könnyű alvás, a mély alvás és az álmodó alvás fokozatait. Az agyban és a szervezet többi részében zajló tevékenységek mérésével megállapítható, hogy az alvás melyik fázisban jár.
Az alvási mechanizmus teljes megértéséhez mindenképpen szükséges egy teljes éjszakán át tartó - a különféle agytevékenységek és a szervezetben működő egyéb szervrendszerek, mint keringés, légzés és ezek összefüggéseinek a megfigyelése.
Alvászavarok diagnosztizálása
Az alvászavarok diagnosztizálásának legfontosabb eszközei az alváslaboratóriumi vizsgálatok.
Poligráfia
A poligráfiás vizsgálat nem használható az alvás idejének, mélységének, minőségének megítélésére, a vizsgálat során a szakorvos felméri az alvás közbeni légzőmozgásokat, a perifériás pulzust, a vér oxigénszaturációját.
Poliszomnográfia
A poliszomnográfiás vizsgálattal mérhető az alvás mélysége, szerkezete, az alvásciklusok száma, a teljes alvásidő, az elalváshoz szükséges idő, az éjszakai ébredések gyakorisága, valamint, hogy óránként hány esetben lép fel légzészavar.
EEG, EMG és EKG vizsgálatot is tartalmaz.
Mire jó a poliszomnográfiás vizsgálat?
A poliszomnográfiás vizsgálat nem csak az alvás minőségét és mennyiségét mutatja meg, hanem megfigyelhető vele valamennyi alvás közbeni élettani folyamat is. A vizsgálat a lehető legteljesebb képet nyújtja az alvás alatti rendellenességek és azok lehetséges okainak feltárásához.
A poliszomnográfiás vizsgálattal valamennyi alvászavar kimutatható:
- inszomnia
- alvásfüggő légzészavarok – alvási apnoé szindróma
- alvásfüggő mozgászavarok – nyugtalan láb szindróma
Felkészülés az alvásvizsgálatra
Az éjszakát az alváslaborban kell tölteni. A JóAlvás Központ alváslaborjában kellemes környezetben, barátságos, otthonos, professzionális vizsgálati eszközökkel felszerelt szobában szállásoljuk el.
Mivel sokak számára nehezebben megy az alvás egy idegen környezetben, javasolt a vizsgálat napján már napközben is mellőzni az alábbiakat:
- koffein (kávé, tea, kóla, csokoládé)
- napközbeni alvás
- alkohol
Mit hozzon magával az alvásvizsgálatra?
- alváshoz pizsamát, hálóruhát
- papucsot
- tisztasági csomagot
- ami nélkül nem tud elaludni (saját párna, kabala, stb…)
- saját gyógyszerek
Ne használjon lefekvés előtt testápolót, krémeket! Az elektródák felhelyezéséhez pasztát/zselét kell használni és bizonyos krémek/szerek gátolhatják azok hatását.
Gyógyszerek szedéséről mindenképpen tájékoztatni kell a kezelőorvost, valamint az alvásszakértő orvost is.
Hogyan történik az alvásvizsgálat?
Az éjszaka folyamán egy alvástechnikus szakember ébren kíséri végig a vizsgált személy alvását. A vizsgálat személy a szobában egyedül tartózkodik, a műszerek és az alvástechnikus pedig egy teljesen külön helyiségben.
A vizsgálathoz a fejre és a testre érzékelőket helyeznek fel, melyek közvetítik a szervezetében alvás közben lezajló folyamatokat:
- agyhullámokat
- izommozgásokat
- szemmozgásokat
- szájon és orron át történő légzést
- horkolást
- szívverést
- lábmozgásokat
- a vérben lévő oxigénszintet
Az eszközök használata, felhelyezése, levétele semmilyen fájdalommal nem jár.
Téma szakértője
Dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus
Jelentkezzen be alvásvizsgálatra online