Bizonyos betegségek megemelhetik a vérnyomást, ilyenek elsősorban a szív-és érrendszeri betegségek, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a pajzsmirigy-rendellenességek, vesebetegségek és az obstruktív alvási apnoé. A magas vérnyomásra utaló tünetek jelentkezésekor javasolt a gondos kivizsgálás.
A vérnyomás napközbeni hullámzása természetes, reggelente általában emelkedést mutat. Amennyiben a reggeli vérnyomás kiugróan magas, előfordulhat például szédülés is, így annak okait fontos megkeresni. A vérnyomás az alvás során általában 10-30%-al alacsonyabb, mint átlagosan és felébredéskor megemelkedik, mivel a szervezet energiaigénye az ébredés következtében megnő. Ennél nagyobb mértékű vérnyomás emelkedés esetén magas vérnyomásról beszélhetünk.
Számos más oka is lehet a reggeli magas vérnyomásnak. Ha csak egyedi kiugrás jelentkezik, az esetleg lehet szívinfarktus vagy stroke jele is.
A magas vérnyomásbetegséget elsősorban vérnyomásméréssel lehet diagnosztizálni. Fontos a rendszeres mérés, mivel a magas vérnyomásnak nincsenek előzetes tünetei. Eleinte nem, vagy csak alig észlelhetően okoz tüneteket.
A magas vérnyomás tünetei:
A magas vérnyomás kezelésének alapja az életmód-terápia, vagy szükség esetén gyógyszeres kezelés.
Kardiológusok vizitdíjait és egyéb kardiológiai díjakat ld. KardioKözpont honlapján >>Jelentkezzen be online
Téma szakértője
Dr. Vaskó Péter
kardiológus, belgyógyász