Jogosítvány megújításának feltétele

Módosítás:2018.11.14 14:13

Jogosítvány megújításának feltétele

Idén tavasztól, a jogosítvány megújításához szükséges egészségügyi alkalmassági vizsgálat része az alvás közbeni légzészavar kiszűrése is. Amennyiben felmerül a betegség gyanúja, a jogosítvány megszerzése hónapokig elhúzódhat. Ha a rizikócsoportba tartozik, vagy már jelentkeznek Önnél a tünetek, érdemes időben orvoshoz fordulnia!

 

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló rendelet  6.2.1.2.  pontja kimonja:

"Azon kérelmezőket, akiknél fiziológiai jellemzőik alapján felmerül a mérsékelt vagy súlyos obstruktív alvási apnoé szindróma gyanúja, a vezetői engedély kiadását, illetve megújítását megelőzően alvászavar szűrővizsgálatra kell beutalni..."

 

jogosítvány, alvási apnoe, alvás vizsgálatAz Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a teljes magyar felnőtt lakosság kettő-négy százaléka, tehát több százezer ember szenved alvási apnoe betegségben. 2014-ben 290 közlekedési balesetet történt az utakon azért, mert a vezető elaludt a volánnál. A megváltozott jogszabály célja a gyakran tragikus kimenetelű balesetek megelőzése.

Ha a háziorvos úgy ítéli meg, hogy részletesebb szűrésre van szükség a jogosítvány kiadásához akkor addig amíg szűrővizsgálatra nem kerül sor, nem hosszabbítják meg a jogosítványát!

Bejelentkezés alvászavar kivizsgálásra

+36 30 507 9822

 

Akinél a tünetek alapján felmerül az alvási apnoe gyanúja, annak érdemes már idejében lépnie és a szükséges vizsgálatot elvégeznie. Az alvásvizsgálat elvégezhető a beteg saját otthonában, az ehhez szükséges hordozható készülékkel. Az éjszaka folyamán mért adatok kiértékelését az alvászavarokkal foglalkozó specialista, szomnológus végzi, aki egyúttal javaslatot tesz a kezelésre is. Amennyiben diagnosztizálják az alvási apnoe betegséget, a megfelelő terápia beállítása után a jogosítvány meghosszabbítható.

 

Alvási apnoe tünetei:

Az éjszakai légzéskimaradás általános tünete az egyenetlen horkolás, szünetekkel megszakítva. Gyakorlatilag a légzés ilyenkor átmenetileg leáll, majd újra indul. Akinél az éjjeli légzéskimaradás jelentkezik, gyakran fáradt nappal, ingerlékennyé válik, kevésbé tud koncentrálni. Jelentkezhet az éjjeli ébredéskor szájszárazság, gyomorsav visszacsorgás a nyelőcsőbe (reflux), fejfájás, éjszaka jelentkező magas-vérnyomás.

Betegségről bővebben itt olvashat